4 bariéry pri štúdiu cudzieho jazyka | TRAWELL Blog
4 bariéry, ktoré bránia úspešnému štúdiu cudzieho jazyka a ako ich prekonať
Úspešné zvládnutie cudzieho jazyka brzdí zopár bariér. Spoznaj najčastejšie problémy pri štúdiu cudzieho jazyka a zisti ako ich dokážeš prekonať.
Učíš sa cudzí jazyk a máš pocit, že sa ti vôbec nedarí a necítiš žiadne napredovanie? Mnohí to pri prvých problémoch vzdajú, lebo si povedia, že nemajú talent na jazyky ...
Omyl! Nikto múdry z neba nespadol a hoci to niekomu „ide do hlavy“ rýchlejšie ako druhému, nehľadaj stroj na jazyky, ten neexistuje! Vyrovnaj sa s faktom, že ak chceš zvládnuť cudzí jazyk, budeš sa musieť učiť!
Zvládnutie cudzieho jazyka brzdia najmä tieto 4 bariéry:
- slabá motivácia
- nedostatočná intenzita výuky
- zábrany v komunikácii v cudzom jazyku
- absencia ideálneho prostredia.
Bariéra č. 1: slabá motivácia
Na strednej škole som sa učil nemčinu a nebavilo ma to. Chcel som angličtinu, ale tá sa na škole nevyučovala. Po maturite som si zohnal „Angličtinu pre samoukov“ a začal sa učiť. Zvládol som prvé tri lekcie a prestalo ma to baviť. Po nejakom čase som začal znova, tentoraz s inou učebnicou. Spočiatku to šlo fajn, niečo som si pamätal „z prvého kola učenia“, pribudli nové naučené výrazy, posunul som sa trocha v gramatike. Ale opäť mi došiel elán a znova som to vzdal. Tak som vyskúšal ešte niekoľko učebníc vždy s rovnakým výsledkom. Stal som sa večným začiatočníkom.
Učiť sa sám má svoj význam a neznamená to, že sa takto nedá zvládnuť cudzí jazyk. Nevýhodou je však to, že ťa nemá kto upozorniť na chyby, či nasmerovať správnym smerom a najmä povzbudiť, keď strácaš záujem. V mojom prípade problém nebol v knihách ... nemal som dostatočnú motiváciu.
Ako prekonať bariéru č. 1
Prečo chceš naučiť po anglicky? Ako a kde budeš angličtinu používať? Zodpovedz si tieto otázky! Môj prvý cieľ bol porozumieť pesničkám Beatles, k tomu som nepotreboval príliš veľkú slovnú zásobu. Postupne som si dával náročnejšie ciele - túžil som prečítať detektívku od obľúbeného autora a nechcelo sa mi čakať kým knihu preložia do slovenčiny. Neskôr som sa chcel dostať na takú úroveň, aby som dokázal komunikovať s ľuďmi z celého sveta, ktorý majú rovnaký koníček ako ja - astronómiu.
Nájdi si svoj vlastný a konkrétny cieľ! Pred každým učením si predstav, že si už svoj cieľ dosiahol a ako to naučené používaš. Napr. vyberieš sa na koncert svojho obľúbeného speváka a požiadaš ho o autogram ...
Bariéra č. 2: nedostatočná intenzita výuky
Prihlásil som sa do jazykovej školy a začal som chodiť 2 krát týždenne na dve hodiny angličtiny. Keď som sa známym v Anglicku chválil, že sa učím dvakrát týždenne, poučili ma, že takto sa anglicky nikdy nenaučím. Učenie musí byť čo najintenzívnejšie. Treba sa mu venovať častejšie, ideálne denne, aj keď to bude len jedna hodina. Bude to podstatne efektívnejšie ako dvakrát týždenne po dve hodiny. Aj 15 minút viackrát denne urýchli napredovanie.
Ako prekonať bariéru č. 2
Vytvor si denný rituál a venuj sa učeniu každý deň. Bez ohľadu na to, či si študent, alebo hlava rodiny, ten čas si pre seba určite nájdeš. Veď už máš vlastný a konkrétny cieľ! A k tomu skús pridať ďalšie minúty navyše, počas ktorých sa môžeš učiť nové slovíčka, napr. počas cesty do školy, či do práce.
Bariéra č. 3: zábrany v komunikácii v cudzom jazyku
Napriek trom rokom štúdia v jazykovej škole som počas návštevy Londýna s prekvapením zistil, že takmer ničomu nerozumiem a rovnako nerozumejú ani mne. V jazykovke nás naučili slovnú zásobu a gramatiku. Nenaučili ma však komunikovať. Až v Anglicku som zistil, že mám zábrany a bál som sa rozprávať. Čo ak to poviem gramaticky nesprávne a navyše so zlou výslovnosťou?
Ako prekonať bariéru č. 3
Uvedom si, že si v reálnom živote a nie na maturitnej skúške! Tu ťa nebudú známkovať. Rozhovor je výmena informácií a podstatný je obsah a nie forma. Zvyčajne ťa pochopia, napriek zlej výslovnosti, či nesprávnemu gramatickému tvaru. Netráp sa kvôli vlastnej nedokonalosti a rozprávaj!
Bariéra č. 4: absencia ideálneho prostredia
Nevýhodou štúdia v domácom prostredí, či na „domácej“ jazykovej škole je popri nízkej intenzite aj absencia ideálneho prostredia. Skončí sa hodina a vraciaš sa do sveta bez angličtiny.
Ako prekonať bariéru č.4
Vytvor si doma svoj vlastný „anglický kútik“. Ponor sa totálne do sveta angličtiny - zožeň si noviny, časopisy, knihy, sleduj anglicky hovoriace rozhlasové a televízne vysielanie. Zohnať takéto pomôcky k štúdiu nie je už dnes žiadny problém. Podstatne ťažšie, väčšinou až nemožné, je obklopiť sa anglicky hovoriacimi osobami. Riešením je vycestovanie na jazykový kurz do krajiny, kde sa daným jazykom hovorí.
Jazykový pobyt v takomto prostredí odstraňuje všetky spomínané bariéry súčasne. Je to najlepšie riešenie ako rýchlo a efektívne zvládnuť cudzí jazyk. Angličtinu budeš nútený používať aj po skončení vyučovania, bude všade okolo teba. Získaš sebadôveru a zároveň stratíš obavy komunikovať, postupne dokážeš bez problémov plynulo konverzovať.
A tu je zhrnutie našich rád ako prekonať bariéry:
1. nájdi si svoj vlastný a konkrétny cieľ, pre ktorý sa chceš naučiť cudzí jazyk
2. vytvor si denný rituál a venuj sa učeniu každý deň
3. netráp sa kvôli gramatike a výslovnosti a rozprávaj, rozprávaj, rozprávaj!
4. ponor sa úplne do sveta angličtiny
Páčil sa ti článok? Tak ho zdieľaj na FB, stlač G+, aby sme sa to dozvedeli.
Inšpiroval ťa náš článok? Máš aj ty spomínané bariéry? Ktorý spôsob prekonania sa ti najviac páči? Daj nám vedieť svoj názor, či skúsenosti!
10 najlepších reakcií odmeníme originálnymi anglickými denníkmi na sprestrenie štúdia. Tešíme sa na vaše odpovede!