Jazykový pobyt - leto s angličtinou v Dubline - Írsko

Leto s angličtinou v Dubline

Po náročnom školskom roku som chcela na chvílu zmeniť domáce prostredie a spoznať niečo nové. Rozhodla som sa pre leto s angličtinou v Dubline. Moja angličtina má ďaleko k dokonalosti a tak som spojila dve veci - jazykový kurz a návštevu Írska. O krajine som počula veľa chvály, tak prečo si to neoveriť?

Zvažovala som dve lokality - Dublin alebo mestečko Bray. Nakoniec vyhralo hlavné mesto Írska, ale počas pobytu som navštívila i Bray. Bray sa nachádza vo východnom Írsku v grófstve Wicklow, cca. 40 minút cesty vlakom z centra Dublinu. Ak máte radi rušné miesta, nákupy, bary, turistické atrakcie, históriu odporúčam Dublin. Ak uprednostňujete kľud, prírodu, more, hory, dlhé prechádzky a túry, tak Bray bude pre vás ako stvorený!

Jazyková škola ATC Dublin

Z ponuky 6 škôl som si vybrala školu ATC, ktorá sa nachádza v úplnom centre Dublinu. Len 2 minúty a dostanete sa na najrušnejšiu (vlastne aj najznámejšiu) ulicu tohto mesta – Grafton Street.

po lekcii angličtiny von na rušnú ulicu Dublinu: Grafton Street

Pred príchodom do školy (5 pracovných dní) je potrebné vyplniť online-test, podľa ktorého vás zaradia do vhodnej skupiny. Ak ste však zabudli na testovanie, nevadí – po príchode vás to neminie. Test napíšu všetci, ktorí ho online neabsolvovali. Potom nasleduje „ústna skúška“ – pozostávajúca z otázok: kto ste (meno – ako dobre ovládate hláskovanie, vek) a čo robíte príp. študujete; ako dlho a prečo študujete anglický jazyk, či sa venujete štúdiu aj vo voľnom čase resp. čítate knihy, pozeráte filmy/seriály, počúvate rádio; či ste už absolvovali podobný kurz; či máte certifikát; a hlavne chcú vedieť čo si sami myslíte, na akej ste úrovni.

Škola sa nachádza v centre mesta v päťposchodovej budove – z toho sú 3 poschodia využívané na výučbu. Na každom poschodí je 5 tried. Triedy sú moderné, klimatizované, wifi môžete používať v celom areáli školy. Zaradili ma do skupiny, kde boli 8 študenti z Talianska, a po jendom z Ruska, Českej republiky, Švajčiarska a z Francúzska. Zloženie skupiny sa mení z týždňa na týždeň (ba aj zo dňa na deň), takže som sa stretla aj s ďalšími študentmi zo Španielska, Talianska, Saudskej Arábie a z Ruska. V triede sme boli niektorý deň aj 17! V škole sa stretnete hlavne s ľuďmi z Japonska, Južnej Kórei, Španielska, Talianska, Ruska ale nájdete tu aj študentov z Mexika, či z Brazílie. Môžete si precvičiť taliančinu alebo španielčinu, lebo študenti radi vytvárajú skupiny a komunikujú hlavne po svojom – čo však neprospieva štúdiu angličtiny.

Výučba kurzu General English bola od 8.30 do 12.30 (existuje alternatíva od 9.00 do 13.00), od 10.30 do 11.00 sme mali prestávku, ktorú sme trávili na 4. poschodí – miesto vyhradené pre študentov, bolo tam všetko – počítače s pripojením na internet, kreslá na odpočinok, automaty na kávu/čaj, ba aj jedlo, mikrovlnka, toastovač, umývačka riadu – a to všetko pre pohodlie študentov.

Výučba bola rozdelená na 2 bloky a pre každý blok sme mali iného učiteľa. Prvý blok bol zameraný na gramatiku, čítanie s porozumením, výslovnosť a listening, druhý zase na písanie a budovanie slovnej zásoby (pomocou rôznych hier). Každý týždeň sa preberá iná tematika, napr. počasie, hudba, atď. Vždy v piatok nás testovali písomne, avšak skúšali nás aj počas týždňa (slovne, písomne), tiež sme mali vyhodnotenie. Ak ste mali dobré výsledky a napredovali rýchlejšie ako ostatní z triedy, mohli ste požiadať o preradenie do vyššej skupiny. Ak pociťujete, že daný level je pre vás priťažký, nie je problém, preradia vás tam, kde sa budete cítiť lepšie, a nebudete sa trápiť, že skoro ničomu nerozumiete.

Jazykový pobyt to nie je len sedenie v triede

Škola ponúkala každý deň nejaký program, napríklad v pondelok to bolo spoznávanie mesta tzv. tour guide, počas týždňa ponúkali programy ako návštevy chrámov napr. St. Patrick´s Cathedral, Christ Church Cathedral, National Wax Museum, Irish Rock N Roll Museum, Aviva Stadium – pre milovníkov športu, a iné. Celodenné výlety sa uskutočnili cez víkend napr. do mesta Gallway, Limerick, návšteva Spojeného Kráľovstva - Belfast (hlavné mesto Severného Írska), Giant Causeway (UK), alebo na poznávanie írskej prírody to boli výlety: Wild Connemara; Cliffs of Moher; Powerscourt & Wicklow, atď.

angličtina sa zdokonaľuje aj pri Guiness pive v Temple Bare Ja som navštívila Wicklow & Powerscourt, tiež som bola na výlete v Gallway & Cliffs of Moher – trávili sme veľa času v autobuse, ale stálo to zato! Počas pobytu som navštívila rôzne múzeá – National Gallery of Ireland, Trinity College Zoological Museum, Irish Rock N Roll Museum, tiež parky napr. Phoenix Park, St. Stephen´s Green. Slávne pivo Guinness som ochutnala nielen v ikonickom pube – Temple Bar, ale aj som si ho sama načapovala v rámci návštevy Guinness Storehouse. Nevynechala som ani prístavné mesto Dún Laoghaire, či Bray. V Dubline som mala šancu navštíviť množstvo historických pamiatok, chrámov, zámkov, múzeí, ale a aj tak som nestihla všetko. Preto viem, že sa sem ešte určite musím vrátiť!

Ubytovala som sa u rodine, v 2 lôžkovej izbe spolu so študentkou z Talianska. K rodine som sa dostala taxíkom, čo je pomerne drahá forma cestovania, ale vtedy som nevedela, že existuje aj expresná autobusová doprava tzv. Aircoach. Tú si môžete objednať priamo na letisku, a spiatočný lístok vás vyjde lacnejšie ako 1 cesta tam taxíkom. Našťastie ma na toto rodina nielen upozornila, ale ma aj odviezla na zastávku, a cestu na letisko som už absolvovala autobusom Aircoach. So spolubývajúcou sme sa veľa rozprávali a aj s rodinou, pozerali sme filmy po anglicky s anglickými titulkami, správy. Požičali nám aj knihy, časopisy, noviny – dbali na to, aby sme čo najviac času „doma“ trávili precvičovaním angličtiny.

na návšteve Trinity College Dublin                  momentka z výletu do Galway                  Cliffs of Moher: čarovné na fotkách, ešte krajšie na vlastné oči

Na záver, moje postrehy z pobytu:

  • 3 týždne sú ideálne na štúdium angličtiny, nestíhate však navštíviť všetko čo ste si naplánovali (čím dlhší pobyt, tým viac sa naučíte a máte viac možností na spoznávanie danej krajiny)
  • rodina je ideálna na spoznávanie tradícií, jedál, a hlavne na komunikáciu
  • ak je doma nad 30 °C, alebo -15 °C odporúčam navštíviť Írsko (rozdiel teplôt medzi zimou a letom je len 9°C) leto je tam ako u nás jar, maximálne 20 °C, pre leto je však typické 16 °C, zima je tiež miernejšia, ako u nás, len viac prší
  • počasie je vhodné na prechádzky v meste aj na výlety
  • more: 15 °C
  • nápomocní a milí ľudia
  • spolužiaci z celého sveta, spoznávanie iných kultúr
  • nevýhoda: príliš veľa študentov cez letné prázdiny

Kristína K., 09.09.2017

Páčil sa ti článok? Tak ho zdieľaj na FB, stlač G+, aby sme sa to dozvedeli.



Bol si už na jazykovom kurze v Írsku? Ak áno, aký bol tvoj pobyt? Ak nie, navnadil ťa trochu tento článok? Daj nám vedieť!

Komentár

Tvoj mail sa v odkaze nezverejní!