Prelomenie jazykovej bariéry: Peter Sághy
Štúdium cudzích jazykov je úžasná vec, otvára nám bránu do sveta
Ako vysokoškolák študujúci v Škótsku, ani ja som sa nevyhol prekonávaniu jazykovej bariéry a rád sa podelím o svoje skúsenosti.
Štúdium cudzích jazykov je úžasná vec, prináša nové možnosti a otvára nám bránu do sveta, netreba sa ho vôbec báť.
Začalo to súkromnými hodinami
Angličtina ma lákala dávnejšie, ale nakoľko na základnej škole sa vyučoval nemecký jazyk, začal som sa jej venovať pomerne neskoro. Prihlásil som sa na súkromné hodiny, neskôr, keď som sa zvládol základy anglického jazyka, začal som sledovať moje obľúbené seriály v pôvodnom znení. Už od začiatku sa mi jazyk páčil, najmä pre celosvetové využitie a jednoduchosť v porovnaní s nemčinou. V tom čase som ešte netušil akú významnú úlohu v budúcnosti zohrá anličtina v mojom živote.
Webové stránky v angličtine
Aj na strednej škole bola u mňa angličtina na druhom mieste po nemčine, ale už som sa jej venoval čoraz viac vo voľnom čase. Najprv samozrejme v písanej forme. Keďže ma už dávnejšie lákal svet vedy (chémia, fyzika, astronómia), na získanie najnovších informácií som začal prehľadávať anglické internetové stránky, často som totiž na niektoré témy nenachádzal žiadne domáce články. Spočiatku som často využíval pomoc Google prekladača, ale s o to väčším zanietením som sa snažil rožširovať svoje vedomosti.
Môj obľúbený seriál v angličtine
Keš som dopozeral všetky nadabované diely môjho obľúbeného seriálu, zistil som že sú tu ďaľšie tri série v pôvodnom znení. Napadlo mi, že začnem pozerať kratšie seriály a neskôr prejdem na filmy v angličtine. Našťastie som natrafil na webovú stránku, kde boli filmy v angličtine doplnené anglickými titulkami. Takto som počas jeného leta videl päť sérií Terórie veľkého tresku v origináli. Neskôr sa to ukázalo ako veľmi užitočné, najmä preto, že vo filmoch sa stretnete s rôznymi prízvukmi a aj takto si človek precvičuje schopnosť porozumenia hovoreného slova. Vždy ma lákala angličtina, páčilo sa mi, že pomocou tohto jazyka budem môcť spoznávať nových ľudí, uvidím svet z ďalšej perspektívy. Chcel som spoznať iné kultúry, nájsť si nových priateľov a samozrejme rozvíjať sa aj profesionálne.
Mesačný pobyt na univerzite v Oxforde
Na to všetko som dostal príležitosť v lete 2014, keďže som získal štipendium Oxfordskej univerzity. Strávil som tam mesiac a zažil tam všetko po čom som túžil: noví ľudia, nové kultúry, profesionálny rozvoj - a samozrejme to všetko v novej krajine. S veľkým nadšením som očakával cestu, hoci som mal isté obavy, netušiac čo ma vlastne čaká v tom cudzojazyčnom prostredí. Pochopím čo mi budú vravieť? Budem rozumieť britskému prízvuku? Alebo bolo ešte dôležitejšie: budú mi rozumieť ostatní?
Prídu komunikačné problémy a ako sa s nimi vysporiadam? Trápili ma tieto otázky, napriek tomu, že som v tom čase už mal úspešne zvládnutú jazykovú skúšku City and Guilds a moja angličtina bola na úrovni B2, teda vyššie stredne pokročilý.
Na letisku v Lodnýne som sa okamžite ocitol v "hlbokej vode", keďže lietadlo meškalo 2 hodiny, musel som okamžite riešiť cestovný lístok a násjť správny autobus. To bolo fajn, nebol tak čas na obavy aká bude moja angličtina. Neskôr, po príchode do Oxfordu som zistil, že skutočne nie je dôvod znepokojovať sa, veď všetci boli veľmi milí a môj prvý pobyt v cudzojazyčnom prostredí neznamenal žiadny problém. Pre najviac rozšírené jazyky sveta platí, že keď sa človek dostane do takej krajiny sú s ním domáci veľmi trpezliví a oceňujú jeho snahu zvládnuť tamojší jazyk - prinajmenšom ja mám takúto skúsenosť.
Rozhodnuté - idem študovať do Veľkej Británie!
Táto krátka návšteva Oxfordu neskôr spôsobila, že som sa rozhodol pre vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii. Bolo to pre mňa odvážne rozhodnutie, veď pred pár mesiacmi by mi ani nenapadlo, že je takéto niečo možné, alebo že sa za takú krátku dobu dokážem tak výrazne zlepšiť v angličtine. Pochopil som, že je to vynikajúca príležitosť, pustil som sa okamžite do vybavovania a výsledkom toho je, že dnes sedím v Edinburghu a môžem písať tieto riadky. K tomuto však bolo najprv potrebné úspešne zvládnuť maturitu a okrem toho uspieť na výbornuú aj na ďalšom jazykovom teste IELTS. Spočiatku to vypadalo strašidelné, ale nakoniec som mal rovnakú skúsenosť ako pri pobyte v Oxforde, aj tu boli všetci veľmi nápomocní. Takto som sa stal členom medzinárdného kolektívu, spoznal som mnoho ľudí a nadviazal nové priateľstvá vďaka angličtine. Angličtine vďačím za možnosť spoznať nové kultúry, získať lepší prehľad o zvykoch v iných krajinách sveta skrz nových známych a priateľov.
Záverom by som ešte zdôraznil, že prostredníctvom cudzích jazykov sa otvára neuveriteľne veľa možností pred každým, nehovoriac o množstve takto získaných priateľstiev a spoločných zážitkov.
Za seba môžem povedať, že sa oplatí venovať štúdiu cudzích jazykov a investovať svoj čas do ich zvládnutia!
Za žiadnych okolností nemaj obavy z používania cudzieho jazyka, neváhaj vycestovať do zahraničia a ži nejaký čas v cudzojazyčnom prostredí, veď nikdy nevieš, či to nebude raz najväčší zážitok tvojho života.
Peter Sághy, Edinburgh, 8.03.2017